Guangdong Henvcon Electric Power Technology CO., LTD.

„Активен живот во незапирливо движење“

Рекорд од вториот внатрешен натпревар за пријателство во кошарка на Хенвкон

Здравото тело е гаранција за добрата работа, а животот лежи во движењето.Со цел да се подобри физичкиот квалитет на вработените и да се зајакне внатрешното единство и соработка меѓу различни сектори, Henvcon го одржа вториот натпревар за пријателство во кошарка за оваа година 2022 година во кошаркарскиот терен на компанијата на 15 април во 18 часот. Претставници од секој работен сектор го следеа игра и навивање за играчите на теренот.

Двете страни на играта беа црвениот тим (Инженерски оддел) предводен од Лиу Јонг и синиот тим (членови на другите оддели на компанијата) со капитенот Ли Ју.Главниот инженер Ли Ви продолжи да биде одговорен за надзорот на лице место, додека Чин Мангаи дејствуваше како судија.Особено, одделот за администрација беше високо ценет за организацијата на натпреварите и силната поддршка.

Играта беше поделена на четири дела, од кои секоја траеше по 10 минути.Со свиреж и официјално започна натпреварувањето.За разлика од минатата, првата топка на овој натпревар ја освои црвениот тим.Прецизен шут за шминка го погоди кошот и освои 2 поени, што ја натера публиката да аплаудира една по друга.На сините денеска им се приклучи нов играч, па соработката не беше баш умешна и долго време не го наоѓаа чувството за шут, пропуштајќи многу поени.На почетокот им падна резултатот, беа и во пасивна состојба.За среќа, Лиу Менг го нашол тоа чувство подоцна.Тој упати неколку прекрасни удари од далечина со 3 поени едноподруго, што им помогна на сините да стигнат до резултатот и ги освоија едногласните навивања на публиката за „браво“.Црвените играа со добар ритам, но ситуацијата се промени, постепено беа претекнати.Резултатот во првата четвртина беше 18:20 (Црвено VS Сино).

Во втората и третата четвртина натпреварувачките околности беа прекрасни.Младинската бура и кул вештините на црвениот тим беа светло присуство на теренот.Со прецизна и генијална соработка постигнаа мала кулминација од 16:8 и повторно поведоа;додека синилото повторно беше нарушено.Нивната пропусница била или ограбена или премногу принудена за да излезе надвор од границите.Покрај тоа, нивните скокови беа исто така помали од оние на црвените, а нивниот процент на победа во шут беше низок, па резултатот заостануваше.Но, оттогаш, двете страни флуктуираа, се бркаа, наизменично се креваа, а резултатската разлика беше многу тесна.

а

Играчите се стремат кон скок

б

Членот на црвениот тим Лиу Јонгченг погоди далечен удар од 3 поени

Во последната четвртина, четвртата, за победа, играчите на двете страни сепак одржуваа целосна борбеност, а нивната скокачка фигура беше особено енергична во ноќта.Новите играчи на сините застанаа и добро се одработија во скоковите, одбраната и заштитата на топката, што придонесе и за шутирање.Блиските снимки и ударите од далечина често беа успешни.Резултатот во средината стигна до 64-60, а сините беа два гола предност.Црвениот не сакаше да биде надминат.Потоа навистина погодија два гола и го израмнија резултатот.И публиката уживаше гледајќи ја нервозната и прекрасна сцена.Малите навивачи гласно извикуваа да го бодрат својот омилен тим.Времето дојде до последните 20 секунди.Во овој момент црвениот тим имаше уште два бода предност.Сините во 76:74 свикаа пауза и договорија тактика.Црвениот тим беше решен да ја одбрани последната топка, топката за три поени на сините.Блуер го посвети целото внимание на последниот удар.Како резултат на тоа, кошарката ја промаши мрежата и црвениот тим победи.

Играта има победници и губитници, но без разлика кој губи или победи, конечниот победник е публиката.Се надеваме дека преку единството и соработката прикажани во играта, играчите ќе научат да ја разбираат силата на тимот, да ги почитуваат своите противници и да остварат пријателство. Да го очекуваме доаѓањето на следниот пријателски натпревар!